Integracja Sensoryczna,terapia integracji sensorycznej , diagnoza integracji sensorycznej, treningi słuchowe, Tomatis, Johansen
Get Adobe Flash player

W latach 2000- 2008 byłem przez trzy kolejne kadencje prezesem Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Integracji Sensorycznej. To był okres budowy i organizacji nowo powstałego Stowarzyszenia , które za główny cel postawiło sobie propagowanie wiedzy o integracji sensorycznej w Polsce.

A wszystko zaczęło się od dwóch pierwszych w Polsce kursów integracji sensorycznej, które współorganizowałem w Warszawie w Ośrodku gdzie byłem kierownikiem działu usprawniania i opieki medycznej. Kurs  w 1994r zakończył się wydaniem certyfikatów terapeuty integracji sensorycznej dla kikudziesięciu uczestników wśród których i ja byłem.

W latach 1993-2007 byłem początkowo kierownikiem potem dyrektorem do spr. rehabilitacji w Ośrdoku dla dzieci z dysleksją i mózgowym porażeniem dziecięcym. Kierowałem tam zespołem kilkudziesięciy specjalistów /fizjoterapeutów, pedagogów, psychologów, logopedów/ oraz koordynowałem działania z zakresu opieki medycznej. To w tym czasie współorganizowałem pierwszy w Polsce /i kolejne/ kurs integracji sensorycznej. Doprowadziłem do otwarcia pierwszych sal terapii integracji sensorycznej gdzie zdobywali doświadczenie pierwsi terapeuci integracji sensorycznej. Byłem też w tym czasie czynnym psychologiem i pracowałem z dziećmi w tym ośrodku jako psycholog i terapeuta integracji sensorycznej. Zdobywałem doświadczenie w pracy z dziećmi z dysleksją, mpdz, ale też z upośledzeniem umuysłowym, a także z autyzmem i ADHD.

W latach 1993 – 2008 prowadziłem wykłady / dzięki zaproszeniu do współpracy przez dr J. Serejskiego/ najpierw w Kolegium Edukacji Specjalnej w Międzylesiu , które ściśle współpracowało z APS w Warszawie, później miałem wykłady z zakresu terapii ręki na studiach podyplomowych PTD na WSSE w Warszawie /dzięki zaproszeniu ówczesnej prezes Warszawskiego oddziałi PTD Pani J. Czajkowskiej/ . Kolejne wykłady na studiach podyplomowych już z zakresu integracji sensorycznej prowadziłem w Instytucie Badań Edukacyjnych w Warszawie /potem w Pedagogium/. 

W latach 1995- 2013 opracowałem kika ważnych dla terapeutów w Polsce narzędzi do diagnozy zaburzeń integracji sensorycznej. W 1995 terapeuci otrzymali pierwszy w Polsce Kwestionariusz Rozwoju Sensorycznego, który bardzo ułatwił wywiad z rodzicami i badanie dzieci w zakresie procesów sensorycznych. Potem pojawiła się Skala do mierzenia ATOS i TOB, kilka innych Kwestionariuszy, które wchodzą w skład materiałów otrzymywanych przez uczestników kursów integracji sensorycznej. W 2006 r opublikowałem Podręcznik i arkusz Klinicznej Obserwacji, pierwszy w Polsce standaryzowany sposób badania dziecka w zakresie części wskaźników charakterystycznych dla zaburzeń integracji sensorycznej. W 1998 r przetłumaczyłem /wspólnie z moją żoną Damianą i E. Grzybowską / podręcznik do Południowokalifornijskich Testów (wykorzystywany do nauki testów podczas kursów). W ten sposób skompletowałem podstawową baterię narzędzi do badania integracji sensorycznej w Polsce. 

W latach 1994- do dziś jestem czynnym terapeutą – diagnostą zaburzeń integracji sensorycznej. Początkowo w Ośrodku w Międzylesiu, potem równiez w prywatnym gabinecie integracji sensorycznej /pierwszym w Polsce funkcjonującym od 1995r/ a dziś w Sensum Mobile , Poradni w którejwspółpracuje ze mną kilkunastu terapeutów integracji sensorycznej /pedagogów, psychologów, logopedów, fizjoterapeutów/. Zgromadzone przez lata doświadczenie w zakresie terapii integracji sensorycznej wykożystuje w diagnozowaniu dzieci, budowaniu programów terapii i szkoleniu nowych specjalistów w tej dziedzinie.

Od 1995 roku uczestniczyłem w kilkudziesięciu sympozjach naukowych w całej Polsce min. Wrocław, Kielce, Kraków, Warszawa, Szczecin, Poznań. Zwykle byłem zapraszany do wygłaszania prelekcji w zakresie integracji sensorycznej co w sposób znaczący przyczyniło sie do rozpropagowania terapii integracji sensorycznej w Polsce.

Dziś głównie zajmuje sie szkoleniem terapeutów / pewnie współ wyszkoliłem przeszło 1500 terapeutów/, diagnozowaniem dzieci i pisaniem . Moje doświadczenia starałem się przelać na karty książki wydanej w 2012r. pod tytułem „Integracja sensoryczna.  Wprowadzenie do teorii,diagnozy i terapii”. To pierwsza tak obszerna publikacja na temat integracji sensorycznej w Polsce.

Od 2000 roku jestem redaktorem naczelnym jedynego w Polsce a prawdopodobnie o takiej tematyce jedynego w Europie Kawrtalnika Integracja Sensoryczna. To pismo kierowane jest w pierwszej kolejności do terapeutów integracji sensorycznej ale również do wszystkich zainteresowanych problematyką terapii integracji sensorycznej. Publikują w nim poscy specjaliści ale rónież są przedruki z fachowych czasopism Amerykańskich w tym z Amerycan Journal of Occupational Therapy. 

Kwartalnik Integracja sensoryczna jest dostępny w większości akademickich bilbliotek, można zakupić pojedyncze egzemplarze w sklepie internetowym www.empis.pl lub zaprenumerować pisząc maila na aderes integracjasensoryczna@wp.pl

11a-large

skanowanie0003-large

tmpEE67-large

skanowanie0002-large

skanowanie0001

skanowanie0004

slide4a39b2

skanowanie0011 - Kopia

Aktualności

Poradnia Sensum Mobile - nowy film


więcej...

Nowa strona Sensum Mobile

Została uruchomiona nowa strona poradni Sensum Mobile - Centrum Procesów Sensorycznych. Serdecznie zapraszam do odwiedzin: procesysensoryczne.pl

Książka z ćwiczeniami integracji sensorycznej

"Trenuj mózg poprzez ruch" to wyjątkowa pozycja na polskim rynku. Przedstawione ćwiczenia nie tyko są szczegółowo opisane, ale książka zawiera profesjonalne wskazania, czemu mają służyć i co można osiągnąć stosując je. Opis każdego z ćwiczeń zawiera też propozycje ich modyfikacji, co skutkuje tym, że z 236 proponowanych ćwiczeń uzyskujemy ich, co najmniej 500.

więcej...

Ogłoszenie

Sensum Mobile otwiera nową siedzibę i zatrudni logopedę z uprawnieniami do prowadzenia treningu słuchowego metodą Tomatisa / sprzęt cyfrowy/, terapeutów integracji sensorycznej. Możliwość pracy na umowę zlecenie lub umowę o pracę. Doskonałe warunki pracy i możliwość bezpłatnego udziału w wielu szkoleniach.

Zgłoszenia /CV/ proszę przesyłać na adres mailowy sensum-mobile@wp.pl


Książka o integracji sensorycznej

Oddajemy do rąk czytelników pierwsze w Polsce tak obszerne opracowanie tematyki integracji sensorycznej. Autor publikacji przedstawia nie tylko założenia teoretyczne metody integracji sensorycznej ale daje również praktyczne wskazówki dotyczące badania dzieci i prowadzenia terapii integracji sensorycznej   

więcej...

Staże w Sensum Mobile

W Sensum Mobile już od ośmiu lat odbywają się staże diagnostyczne. Każdego roku kilku terapeutów /max.10/ poznaje teoretyczne i praktyczne tajniki badania dzieci w zakresie zaburzeń integracji sensorycznej.

Więcej...

 O dyspraksjiSale terapii integracji sensorycznej w Sensum Mobile

Terapia integracji sensorycznej wymaga sal wyposażonych w specjalistyczny, bezpieczny sprzęt. Sensum Mobile słynie z doskonale wyposażonych sal terapeutycznych. Mamy najnowszy dostępny na polskim rynku sprzęt terapeutyczny. Doskonale wykształceni terapeuci pracujący pod opieką terapeuty z największym doświadczeniem w terapii integracji sensorycznej w Polsce  - Zbigniewem Przyrowskim, prowadzą terapię w bogato wyposażonych salach. Odpowiednio wyposażone sale zapewniają optymalne warunki do terapii i rozwoju kreatywności dziecka. Nie ryzykuj wysyłając dziecko do jakiegokolwiek terapeuty, do jakiejkolwiek sali terapeutycznej. My mamy doświadczenie. Działamy nieprzerwanie od 1995 roku. Zobacz zdjęcia